تکنیک جامپ Jump در بدنسازی

تکنیک جامپ Jump در بدنسازی

تکنیک جامپ Jump در بدنسازی

تکنیک های مختلفی برای انجام تمرینات بدنسازی وجود دارد ما در این مقاله به بررسی انجام تکنیک جامپ ست

در بدنسازی می پردازیم . اگر شما هم اطلاع دقیقی از انجام این شیوه ی تمرینی ندارید و دوست دارید اطلاعات

بیشتری در مورد این تکنیک تمرینی داشته باشید به مطالعه ی این مقاله بپردازید .

«Jump» در لغت به معنی جهش ، پرش ، ترقی و همچنین افزایش ناگهانی آمده است اما این کلمه در پرورش اندام اشاره به یکی دیگر از تکنیک های پیشرفته تمرین با وزنه دارد. این تعریف ، ساده ترین تعریفی بود که در مورد این تکنیک ارائه شده است ولی برای روشن شدن هر چه بهتر مطلب به این مثال نیز توجه بکنید :
فرض می گیریم که شما در برنامه تمرینی خاص و منحصر به فردی که قرار است انجام دهید 5 ست بارفیکس و 5 ست نیز پرس سینه را در دستور کار خود دارید. به جای اینکه 5 ست بارفیکس را تمام و کمال اجرا کرده و سپس به سراغ 5 ست پرس سینه بروید 3 ست از بارفیکس را اجرا کرده و سپس 3 ست از پرس سینه را نیز بر جای می آورید و در ادامه به بارفیکس بازگشته و 2 ست باقی مانده از این حرکت را به اتمام رسانده و در نهایت نیز به سراغ حرکت پرس سینه رفته و 2 ست انتهایی این حرکت را نیز تکمیل می کنید.

زمانی که شما 5 ست پشت سر هم از حرکت بارفیکس را اجرا بکنید یقیناً در ست های آخری که در برنامه دارید دچار افت محسوس توان و قدرت بدنی شده و هرگز قادر به ادامه حرکت به خوبی ست های اولیه نخواهید بود و در مورد پرس سینه نیز چنین مطلبی صدق خواهد کرد.

اما در صورتی که 3 ست از بارفیکس را اجرا کرده و سپس به سراغ حرکت پرس سینه بروید در طی دقایقی که ست های پرس سینه را اجرای می کنید عضلاتی که قرار است در ست های بعدی بارفکیس به کار گرفته شوند فرصت لازم برای استراحت و تجدید قوا را در اختیار خواهند داشت و این روند نیز به طور متوالی تکرار خواهد شد.
این در حالی است که شما در عنصر زمان صرفه جویی کرده و همچنین قادر به اتمام تمامی 5 ست تمرینی لازم برای هر گروه از عضلات با همان توان و با همان قدرت اولیه خواهید بود.

چنین به نظر می رسد که اجرای این تکنیک بر روی دو گروه از عضلات آنتاگونیست از قبیل عضلات پشت و سینه ، دو سر و سه سر و همچنین پشت پا و چهار سر ران در افزایش رکوردها و در افزایش قدرت این دو گروه از عضلات نیز مفید واقع شده است.

این تکنیک اگرچه از نظر ظاهری شباهت هایی به تکنیک سوپر ست نیز داشته است اما به این مسئله توجه داشته باشید که تفاوت های اساسی بین این دو تکنیک وجود داشته است.

در این تکنیک همانگونه که ذکر شد بیشترین تمرکز بر روی تجدید قوای عضلات و ادامه تمرین با انرژی توان بیشتر بوده است و نتیجه اجرای این تکنیک نیز به این صورت دیده می شود که فرد در ادامه تمرین که در حالت های عادی با افت محسوس قدرت بدنی مواجه می شود با افت محسوس در قدرت بدنی مواجه نشده و توان ادامه ست ها با وزنه های سنگین تر را در وجود خود حس کرده و در طولانی مدت نیز با افزایش مطلوب حجم و قدرت بدنی مواجه می شود.

 مرجع : bodybuilder.ir